Sunday, September 24, 2023
More
  E gjeni dot? Këto janë 5 ushqimet që do të ndryshojnë lëkurën tuaj…

  Dieta ushqimore është një ndër faktorët më të rëndësishem që ndikon në fytyrën tuaj. Disa lëndë ushqyese janë të nevojshme për mirëmbajtjen e saj dhe nëse nuk po merrni mjaftueshëm prej ushqimeve që hani, atëherë mund të ndjeni acarime të lëkurës.
  Ne ju zbulojmë 5 ushqimet që do ju vijnë në ndihmë sipas ‘Bright Side’:

  1-Agrumet
  Limoni, portokalli apo qitroja janë burime të vitaminës C e cila nuk ruhet në qelizat tona yndyrore. Ajo duhet konsumuar çdo ditë për të qëndruar i shëndetshëm.

  - Advertisement -

  2- Manaferrat
  Manaferrat përmbajnë antioksidantë, një lëndë ushqyese që zvogëlon inflamacionin.

  3– Të gjelbrat
  Spinaqi, sallata dhe të gjitha ushqimet e gjelbra përmbajnë vitaminë A dhe retinoide.

  4– Karotat
  Karotar janë plot me vitaminë A dhe retinoide, të cilat mbrojnë lëkurën tuaj nga efektet e dëmshme të rrezatimit ultraviolet.

  5- Avokado
  Avokadot janë një tjetër ushqim i pasur me acide yndyrore. Mund t’i vendosni në pije ose t’i hani thjeshtë.

  Other Articles

  spot_img

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  spot_imgspot_img