Sunday, December 3, 2023
More
  Si të kujdeseni për lëkurën varësisht moshës që keni?

  Mjekja estetiste Sharlena Hassanin, duart e së cilës zbukurojnë fytyrat e Bella Hadid, Kaia Gerber dhe Adëoa Aboah, në një intervistë së fundmi ka treguar saktësisht se çfarë duhet të aplikoni në lëkurën tuaj në çdo moshë për të arritur (dhe ruajtur) një shkëlqim fenomenal.
  “Për sa i përket acidit glikolik, në varësi të lëkurës tuaj, ju mund ta përdorni atë një herë në javë. Ju duhet vërtet peroksid benzoil vetëm në fund të adoleshencës tuaj deri në të 30-at, dhe kjo është sipas nevojës në bazë të lëkurës tuaj (nëse jeni të prirur ndaj akneve). Dhe për retinolin, filloni në të 20-at tuaja duke e përdorur dy ose tre herë në javë. Nga të 40-at dhe 50-at tuaja, duhet të përdorni retinol çdo ditë. Ndërsa arrini në vitet 40 dhe 50, do të filloni ta përdorni më shpesh, pra disa herë në ditë”, ka treguar ajo.

  Mënyra më e mirë për të organizuar një rutinë që të përfshijë një rutinë me të gjithë këta përbërës të domosdoshëm do të ishte kështu:

  - Advertisement -

  1. Pastrimi i fytyrës, duke përfshirë acide si acidi glikolik, acidi laktik ose acidi salicilik në një formulim të butë.
  2. Serum rinovues me vitaminë C/antioksidantë dhe/ose acid hialuronik
  3. Një serum zinku
  4. Një krem ose serum me acid glikolik me një përzierje acidesh eksfoliuese
  5. Peroksid benzoil nëse nevojitet për aknet dhe parandalimin
  6. Hidratues me peptide dhe/ose niacinamide
  7. SPF për mbrojtje GJITHMONË
  Askush nuk duhet të fillojë me të gjitha menjëherë. Sigurohuni që të konsultoheni me një profesionist të besuar të kujdesit të lëkurës për të ndihmuar në krijimin e një rutine që ka kuptim për sa i përket formulimeve për t’u siguruar që gjithçka është e përputhshme. Ata gjithashtu mund të ndihmojnë në krijimin e një rutine për ju bazuar në nevojat e lëkurës suaj, shqetësimet tuaja dhe shëndetin e përgjithshëm të lëkurës tuaj.

  Vitet 20:
  Përdorni vitaminë C çdo ditë, glikolik 3-4 herë në javë (në varësi të lëkurës suaj), peroksid benzoil 2-4 herë në javë (nëse janë të prirur ndaj akneve), retinol 1-2 herë në javë, niacinamide 1-2 herë në javë, zink 2-3 herë në javë, HA 2 herë në javë, peptide çdo ditë.

  30-ta:
  Përdorni vitaminë C çdo ditë, glikolik 3-4 herë në javë (në varësi të lëkurës suaj), peroksid benzoil 2-4 herë në javë (nëse janë të prirur ndaj akneve), retinol 2-3 herë në javë, niacinamide 2-3 herë në javë, zink 2-3 herë në javë, HA 3-4 herë në javë, peptide çdo ditë.

  Vitet 40:
  Përdorni vitaminë C çdo ditë, glikolik 4-6 herë në javë, retinol 4-6 herë në javë, niacinamide 3-6 herë në javë, zink 2-3 herë në javë, HA 4-6 herë në javë, peptide çdo ditë.

  Vitet 50+:
  Përdorni vitaminë C çdo ditë, glikolik 4-6 herë në javë, retinol 4-7 herë në javë, niacinamide 4-6 herë në javë, zink 4-5 herë në javë, HA 5-7 herë në javë, peptide çdo ditë.

  Other Articles

  spot_img

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  spot_imgspot_img