Sunday, December 3, 2023
More
  Si të veproni me aknet e papritura në fytyrë që dalin nga i ftohti?

  Ne jemi gjithmonë kaq të emocionuar kur vera vjen për veshjet më të holla dhe të bukura, netët e vona me shoqërinë dhe fundjavat e gjata në plazh. Por me verën vjen një ndryshim i madh në lëkurën tonë. Pavarësisht nëse jetojmë diku shumë të lagësht ose super të thatë, lëkura jonë pëson një ndryshim dhe fillojnë të shfaqen aknet e papritura.

   Ja çfarë nuk duhet të bëni për lëkurën e prirur ndaj akneve këtë verë:

  - Advertisement -

  Shmnagni avullin e nxehtë

  Avulli i nxehtë për fytyrën është një zgjidhje perfekte ëpr të pastruar poret tona deri ën thellësi, porn ë verë nuk është e rekomandueshme. Lëkura jonë tashmë i nënshtrohet mjaft nxehtësisë që shkakton inflamacion dhe kjo mund të përkeqësojë skuqjen ekzistuese dhe të provokojë shpërthime të reja.

  Në vend të kësaj, përdorni një pajisje avullore që ka një modalitet të veçantë të ftohtë.

  Shmagni pastruesin me vaj dhe balsam

  Ndërsa pastruesit tuaj me vaj dhe balsam mund të jenë shpëtimi jonë në dimër, bëni mirë ta shmangni gjatë verës. Një pastrues i lehtë është një hap i shkëlqyeshëm në një rutinë të pastrimit të dyfishtë për të pastruar thellësisht lëkurën nga SPF, grimi dhe mbetjet e djersës, por mos u ndalni me kaq.

  Ndiqni pastruesin tuaj të preferuar të vajit të lehtë me një pastrues xhel pastrues për të hequr vajin e tepërt në vend që ta shtoni në të.

  Shmangni hidratuesin e rëndë

  Nxehtësia na bën të mendojmë se lagështia po avullohet me shpejtësi nga lëkura jonë, por për ata që janë të prirur ndaj shpërthimeve të akneve, hidratuesit e rëndë në fakt mund të mbytin poret tona dhe të bllokojnë vajin, djersën dhe papastërtinë. Kaloni në një hidratues me të lehtë dhe të freskët.

   Shmangni eksfolimin

  Provoni më mirë një maskë të butë një herë në javë për të laruar qelizat e vdekur, pasi eksoflimi do e acarojë më keq lëkurën tuaj.

  Other Articles

  spot_img

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  spot_imgspot_img