Saturday, June 22, 2024
More
  Pse uji i nxehtë e irriton fytyrën tuaj?

  Uji i nxehtë mund të na bëjë të ndihemi mirë në dimër, megjithatë larja e fytyrës me të, mund të shkaktojë disa probleme, që ne i sjellim më poshtë:

  • Uji i nxehtë irriton lëkurën

  Lëkura e fytyrës është jashtëzakonisht delikate dhe ka një numër kapilarësh të hollë (enë gjakut) nën lëkurë. Përveç kësaj, ka më shumë pore në lëkurën e fytyrës sesa kudo tjetër në trupin tuaj. Të gjithë këta faktorë të bashkuar e bëjnë lëkurën tuaj shumë të prekshme ndaj temperaturave ekstreme. Prandaj, kur e lani fytyrën me ujë të nxehtë, ai gërryen enët e gjakut nën lëkurë dhe shkakton acarim të lëkurës tuaj. Sipas ekspertëve larja e fytyrës me ujë të nxehtë shkakton shfaqjen e akneve në pacientët me lëkurë shumë të ndjeshme dhe një gjendje të quajtur rosacea.

  - Advertisement -
  • Zhvesh lëkurën tuaj nga vajrat natyralë, duke e bërë atë të thatë

  Uji tepër i nxehtë do të heqë vajrat natyrore të shëndetshme nga lëkura juaj shumë shpejt dhe e bën atë të thatë. Përveç kësaj, lëkura e thatë dhe e shtrirë do t’ju kërkojë të aplikoni më shumë hidratues, duke ju bërë të prirur ndaj akneve dhe infeksioneve të tjera të lëkurës.

  • Mund të çojë në plakjen e hershme

  Meqenëse larja e fytyrës me ujë të nxehtë e bën atë të thatë, kjo gjithashtu bën që ajo të plaket më shpejt. Kjo ndodh sepse prodhimi i kolagjenit dhe sebumit (një substancë natyrale prej dylli që ndihmon në hidratimin e lëkurës tuaj) është ngadalësuar shumë duke çuar në formimin e linjave të imëta dhe shenja të tjera të plakjes. Pra, larja e fytyrës me ujë të nxehtë ju vë në rrezik të keni lëkurë të fytyrës që ka rrudha shumë para se ato në të vërtetë supozohet të shfaqen.

  • Mund ta djegë lëkurën tuaj

  Poret në lëkurën e fytyrës nuk janë të dizajnuara për t’i bërë ballë temperaturave ekstreme dhe kur përdorni ujë shumë të nxehtë për të larë fytyrën mund të përfundoni duke djegur lëkurën tuaj. Kjo mund të çojë në njolla të kuqe të ndotura dhe ndjeshmëri ekstreme në ato zona. Përveç kësaj pasi poret tuaja preken negativisht, mund të përfundoni me pre të zgjeruara në lëkurë.

  Other Articles

  spot_img

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  spot_imgspot_img