Sunday, September 24, 2023
More
  Koha u ftoh, po me lëkurën e thatë si t’ja bëni?

   

  Me uljen e temperaturave nisin edhe problemet me tharjen e lëkurës. Se si të veproni për t’u kujdesur për lëkurën kur ajo thahet, ne ju sjellim disa këshilla më poshtë:

  - Advertisement -

  1. Shmangni pastrimin e tepërt
Banja e Ditës është në trend. Po, bllokimi na bën të lahemi në kohën e drekës. Shtë një mënyrë luksoze për të ndihmuar të përballoni karantinën, sepse një banjë ju jep një moment të bukur të kujdesit për veten. Por, fatkeqësisht, zhytja në një vaskë të nxehtë nuk është e përshtatshme për lëkurën e thatë. Po në lidhje me një dush të nxehtë atëherë? Jo, ekspozimi i lëkurës së dehidratuar në shtrirje të gjata nën ujë të nxehtë mund të heqë barrierat e lëkurës nga mbrojtja e saj natyrore. Mundohuni ta mbani ujin tuaj të ngrohtë (jo të nxehtë) dhe minimizoni kohën tuaj në avull – dermatologët zakonisht rekomandojnë dushin jo më shumë se 5-10 minuta.
  2. Kujdesi për lëkurën për të shpëtuar
Produktet që përmbajnë detergjentë dhe aromë mund të rrisin më tej shenjat e thatësisë së lëkurës. Përdorimi i një pastruesi të butë ose qumështor do të ndihmojë në ruajtjen e vajrave natyrale të lëkurës tuaj dhe në mbrojtjen e lagështisë së saj. Gjithmonë zgjidhni një larje të fytyrës pa alkool dhe vendosni kremin tuaj hidratues në lëkurë të lagur, kjo mund të ndihmojë epidermën të thithë më mirë kujdesin tuaj për lëkurën.

Hidratimi është zgjidhja e dukshme për të qetësuar lëkurën e dehidratuar. Por lëkura e thatë dhe e dehidratuar favorizon përbërës të caktuar mbi të tjerët. Një krem hidratues i formuluar me gjalpë shea, minerale, glicerinë, acid hialuronik ose ceramide do të ndihmojë lëkurën tuaj të mbajë ujë dhe të lehtësojë thatësinë e pakëndshme. Pra, kontrolloni etiketat dhe shtresoni lagështirën sipas nevojës.

  3. Freskoni shtëpinë tuaj

  Pavarësisht sezonit, ju dëshironi që lëkura juaj të ndihet komode dhe e mbrojtur. Megjithëse, klimat e ftohta mund të jenë veçanërisht të vështira për lëkurën. Sa më i ftohtë të jetë ambienti, aq më e ulët është lagështia – dhe ajri i thatë mund të çojë në lëkurë të thatë.

  Other Articles

  spot_img

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  spot_imgspot_img