Monday, November 28, 2022
More

  Ja pse nuk duhet të flini asnjëherë me flokët e lagur

  Na ndodh shpesh të flemë me flokët e lagura, sapo kemi bërë dush pasi nuk kemi kohë t’i thajmë. Ditën tjetër zgjohemi me dhimbje qafe apo koke.

  - Advertisement -

  Kjo ndodhë pasi gjatë gjithë natës krijohet hapsirë për lagështi dhe muskujt e qafës kontraktohen.

  Një tjetër arsye përse duhet t’i thani flokët përpara se të flini është sepse rrënja e lagësht bën që lëkura të yndyroset më shpejt.

  Arsyeja tjetër se pse duhet t’i thani flokët pas dushit është sepse flokët e lagur do ta bëjnë më të vështirë krehjen dhe drejtimin e tyre më vonë.

  Flokët e lagur krijojnë fërkime të forta në jastëk, duke i bërë flokët tuaj të shpupuritur. Koha shtesë për të tharë flokët tuaj përpara shtratit mund t’ju kursejë paratë që keni shpenzuar për produkte kundër këtij fenomeni.

  Gjumi me flokë të lagur ndikon, jo vetëm kokën, por edhe lëkurën. Kur ndryshoni pozicion gjatë gjumit, flokët mund t’ju biejnë në fytyrë. Kombinimi i flokëve të lagur dhe temperaturës në dhomën e gjumit, mund të sigurojë kushtet e përsosura për rritjen e baktereve irrituese të lëkurës.

  Other Articles

  spot_img

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  spot_imgspot_img